Home
Wprowadzenie
Programy
Inne
 

Choroby powodowane niedoborem światła


Słownik niezrozumiałych pojęć tutaj


Wprowadzenie

Brak lub niedobór światła hamuje tworzenie się chlorofilu i przez to ogranicza wzrost roślin dwuliściennych. U roślin jednoliściennych niedobór światła zmienia ich pokrój na bardziej wysmukły, z długimi międzywęźlami oraz barwę na jasnozieloną do białej. Innym skutkiem wzrostu roślin w warunkach niedoboru światła jest przedwczesne opadanie liści i kwiatów. Rośliny wyrosłe przy niedoborze światła są nazywane roślinami wyetiolowanymi.

Zjawisko etiolacji w uprawach polowych występuje znacznie rzadziej niż w uprawach w zamkniętych pomieszczeniach. Rośliny wyetiolowane rosnące w polu spotyka się głównie w uprawach zbyt gęstych lub usytuowanych w miejscach zacienionych, np. pod drzewami.

Ochrona roślin przed skutkami niedoboru światła obejmuje zakładanie upraw roślin w miejscach dostatecznie nasłonecznionych i w razie konieczności na doświetlaniu roślin uprawianych w szklarniach.


Cel ćwiczenia

1.
Poznanie objawów chorobowych spowodowanych niedoborem światła.

Materiał

Siewki kukurydzy utrzymywane w (1) pomieszczeniu doświetlanym przez 16 godzin, (2) ciemności do 1 dnia po wschodach, (3) ciemności do 3 dni po wschodach i (4) ciemności do 7 dni po wschodach.


Ćwiczenie

1.
Wysiej 2-4 nasion kukurydzy do doniczek o średnicy ok. 10 cm wypełnionych glebą. Rośliny, które mają być poddane stresowi świetlnemu, umieść w pomieszczeniu lub komorze całkowicie zaciemnionej. Rośliny kontrolne uprawiaj w warunkach z dostępem światła przez 16 godzin. Na podstawie dostępnego materiału porównaj cechy morfologiczne roślin doświetlanych z własnościami roślin utrzymywanych w ciemności przez 1, 3 i 7 dni po wschodach. Uwzględnij barwę roślin, liczbę i wymiary liści oraz łodyg.
2.
Przenieś rośliny wcześniej uprawiane w ciemności do pomieszczenia z 16-godzinnym dostępem światła i określ czas wymagany do osiągnięcia stanu roślin nie poddanych stresowi świetlnemu.

Pytania

1.
Jak szybko rośliny zregenerowały ujemne skutki przebywania w ciemności?
2.
Jakie główne symptomy chorobowe nasilają się wraz z przedłużającym się ich przebywaniem w ciemności?
3.
Jakie praktyczne wskazówki wynikają z przeprowadzonego doświadczenia?